Blog

Çocuklarda Gelişimin Normal Olmayan Seyri- Zeynep Oktay

Toplum içinde genel davranış kalıplarının sınırları dışında kalan davranışlar anormal davranışlar olarak görülürler. Bazıları çocukların gelişimsel dönemlerine özgü sorunların yerleşmesine bağlı bozukluklar olabilirken bazıları gerçekten de psikiyatrik özellikler taşıyabilirler. Anormal gelişim çocukların herhangi bir yaş diliminde ortaya çıkabilir.

Çocuklarda bazı sebeplerden dolayı gelişim bozuklukları görülebilmektedir. Çocuğun boyunun, kilosunun, sosyal ve duygusal becerilerinin yaşı ile doğru orantılı olması beklenir. Bu fiziksel ve zihinsel gelişim, biyolojik etmenlerin dışında çevresel ve psikolojik faktörlerden de etkilenmektedir. Bazı durumlarda sadece çevresel faktörlerin sebep olduğu gelişim bozuklukları da meydana gelebilmektedir. Çocuklarda kötü ve az beslenme, uyku düzensizliği çocuğun gelişimini etkileyen çevresel faktörlerdendir. Çocukta yoğun bir şekilde iştahsızlık veya kötü bir beslenme şekli varsa bu, çocuğun hormonlarını etkiler. Çocukta bu şekilde bir gelişme geriliği gözlemlenebilir. Bu yüzden anne ve babaların çocuklarının beslenmesine dikkat etmeleri gerekmektedir. Çocuklarının karnını sağlıklı besinlerle doldurmalı ve kötü beslenmesine izin vermemelidir. Çocuklarda uyku sırasında büyüme hormonları salgılandığı için düzenli uyumaları çok önemlidir. Çocuğun uykusunu yeterli olarak alması gerekmektedir.

Çocuğun gelişiminde ki en önemli etkenlerden biri de, psikolojik etkenlerdir. Anne ve babası çalışan ve yeteri kadar ilgi gösterilmeyen çocuklarda, gelişim bozuklukları sıkça görülmektedir. Çocuğun gelişimi yalnızca fiziksel değil, psikolojik olarak da tam olmalıdır. Anne ve babalar çocuklarıyla birebir ilgilenmeli, çocuklarıyla oyun oynamalı, çocuklarına sevgilerini hissettirmeli, onunla vakit geçirmeli ve gelişimini yakından takip etmelidirler.

Sağlıklı bir çevre içerisinde büyüyen çocuk karşılaşabileceği problemlerle başa çıkma becerilerini geliştirerek, kendi yaşam deneyimlerini oluştururken, böyle bir çevreden mahrum kalan çocuk her şeyden önce güven ve sevgi eksikliği duygularıyla gelişecektir. Sevilmediği, ilgi gösterilmediği duygusuyla büyüdükçe, bu ilgi eksikliğini gidermek amacıyla farklı davranışlar içine girecek ve bu da toplum içinde uyumsuz bir insan olarak öne çıkmasına sebep olacaktır.

Gelişim bozukluklarında bazen, anne ve babalar çocuklarında bir problem oluşunu fark edemezler veya kabul etmezler. Çocukta herhangi bir gelişim bozukluğu varsa, yaşıtlarından farklı davranıyorsa anne ve babalar bunun ileride düzeleceğini düşünerek umursamayabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu