Blog

Corpus Christi: Bir Dönüşümün Hikayesi- İlayda Betül Demirkaynak

Gerçek olaylardan yola çıkarak senaryosunu Mateusz Pacewicz’in yazdığı, yönetmenliğini Jan Komasa’nın üstlendiği Polonya yapımı Corpus Christi (İsa’nın Bedeni, Lehçe aslı: Boze Cialo) adlı film insanlığın dinsel dönüşümünü ele alan, yaşadıklarımızın ve yaşamak istediklerimizin çelişki içinde olması halini bize sunan, birçok ödül kazanmış bir filmdir. 

Corpus Christi dini eğitim vererek gençleri ıslah etmeye çalışan bir ıslah evinde başlar; film birçok tezatlık ve karmaşıklık duygusunu içinde barındırır, hayatın derinlerinde yer alan sır ve gizem düşüncesi filmin ilk dakikalarından kendini hissettirir. Filmin baş rol oyuncusu olan Daniel (Bartosz Bielenia) ıslah evinde dini bir dönüşüm yaşar ve ıslah evinden çıktıktan sonra papaz olmak ister. Beklentiler, istekler ve beklenmeyen ilahi sonun muazzam bir karışımını yansıtan filmde beklenti Daniel’ın papaz olması yönündeyken ıslah evinden ayrılır ayrılmaz kendini bir barda uyuşturucu, alkol ve seks üçgenin içinde bulur. Bu olay Daniel’ın aslında içsel dönüşümünü tamamlayamadığını, olmak istediği bireyden çok farklı bir bireye dönüştüğünü daha doğrusu gerçek kişiliğini gösterir. Bu beklenmedik olaylar sonunda Daniel ıslah evindeki papazın söylediği kasabaya gidip orda papaz olmak için bir çaba göstermeyi amaç edinir fakat şaşırtıcı bir şekilde her şey beklediğinden kolay gerçekleşir; kasabanın papazı hastalanır ve yerine papaz olarak Daniel’ı geçirmek isterler. Filmler çoğunlukla yabancılaştırmayı gözler önüne sermeyi isterken bu filmde her şey Daniel’ ın istediği gibi ilerler. Kasaba halkı Daniel’ı fazlasıyla benimser ve hiçbir güven sorunu gerçekleşmez. Halk bir nevi kurtarıcısını bulmuş gibi hisseder ve Daniel kasaba halkının beklentisi doğrultusunda papaz rolüne uyum sağlamaya çalışır lakin bu onun için sadece bir rolden ibarettir. 

Her bir bireyin hayatında isteyerek veya istemeyerek meydana gelen çelişkiler bulunur. Bu çelişkiler bizim karakter yapımızın, dini görüşümüzün, hayata bakış açımızın ve en önemlisi ruhumuzun dönüşümlerinde temelde yatan bir kavrama dönüşür. Yıllar boyu bitmek bilmeyen dönüşümümüzde içimizdeki gerçeklik algısına yol vermeyi, yaptıklarımız ve yapmak istediklerimiz arasındaki bağlantının önemini anlamayı ve bu ucu bucağı olmayan evrilmede bize öncü olması gereken öncelikli bir ilkeyi derinlerimizde hissettirir. Bazen rol yaptığımızı dahi fark edemeden rol yaptığımız kişiye dönüşürüz. 


Kaynakça:

Pacewicz, M. (Yazar), & Komasa, J. (Yöneten). (2019). Boze Cialo [Sinema Filmi]. Polonya.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu