Çeviri

Dark ya da…- Paula Vallejo

     Aynı şeyin tekrarından nasıl çıkılır?

     Netflix’in zaman yolculuğu temasını ele alan bir bilim kurgu dizisi olan Dark, bana geçmişi değiştirme konusundaki eskiye dayanan insan hırsı ile bir analistin bir analizde neler başarabileceği arasındaki benzetmeyi aklıma getirdi.

     Dizide, karakterler tekrarlama çemberinde dönüyor, sürekli yeniden başlatmayı durdurmaya çalışıyor ve her zaman aynı şeyler üzerinde tökezliyor. Rüyaları bile, uykudan uyanıklığa geçişin bir süreksizliği değil, geçici bir gerçeklikte uyanmanın sadece başka bir yerde uyumaya devam etmenin bir yolunu temsil ettiği sonsuz bir döngüye maruz kalır. Bir kesimin yokluğunda, herkes kendilerini yönlendirmelerine izin veren referanslar arıyor, çünkü deşifre etmeye çalıştıkları anlam aldatıcıdır ve onları tekrar tekrar yanıltmaktadır.

     Analizde, bir yönü olduğuna inanarak, şaşırmış ve bilmeden yüzdüğü anlam magmasından parlêtre‘yi çıkarmayı mümkün kılan vezin araştırmalarıdır. Analist-travma, müdahalesinin bir yaşamın zamanında ürettiği çatlaktan başlayarak, bir şeyi değiştirme şansını tanıtmak için anlam zincirini bozmayı amaçlamaktadır.

     Analizde olduğu gibi, tekrarlamaya yakalananlar başlangıç noktasını ararlar ve sadece her şeyin başladığı travmayı bularak geçmişi gerçekten değiştirebilirler. Ancak, travmanın silindiği ”Dark” serisinin aksine, psikanaliz, analizanın başarısızlıklar olmadan değil, başka bir yol yaratmayı bildiği yeni bir yazının icadına dayanan böyle bir değişikliği önerir.

Çeviren: Batuhan DEMİR

Publiée par Irish Circle Lacanian Orientation sur Mercredi 2 septembre 2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu