Çeviri

Dişiliğin Kökenine İlişkin Bir Çocuksu Teori (1923)- Karl Abraham

Pek çok hastanın psikanalizi sayesinde kız çocuğunun baba tarafından gerçekleştirilen kastrasyonun neticesinde kız oluşuna yönelik bilinçdışı kalmış çocuksu düşünceye aşina olduk. Yakın zamanda bir kadın hastam bana cinsiyetinin babası tarafından bu yolla belirlenişini içeren bir rüya anlattı. Ne var ki işlem, bugüne dek rüyalarda karşılaşmış olduğumdan farklıydı ve bunun yanı sıra hastanın doğumundan öncesine aitti. Düş aşağıdaki gibiydi:

     “Suyun altında, zemin üzerinde yatıyordum. Ölüydüm herhâlde, hareketsizce yatıyordum; lâkin yine de her şeyi izleyebiliyordum. Suyun üzerinde denize açılmış olan büyük bir gemi gördüm. Uzunca bir direği (pole) tutan bir adam geminin üzerinde duruyordu. Tıpkı nehirlerimizde olduğu gibi direğiyle gemiyi hareket ettiriyordu. Direği suya, benim olduğum yöne doğru daldırdı ve bende, ağız bölgemde, bir delik açtı. Bir sonraki saldırı (thrust) göğsümden vurdu ve sonuncusu ise karın bölgemde bir delik açtı.”

     Düş gören annesinin bedeni içerisinde ebeveynleri arasındaki cinsel ilişkiye tanıklık etmektedir – pek çok hastanın düşünde vuku bulan bir durumdur bu. Bu düşteki biricik durum ise düş görenin tanıklık ettiği bu işlemin neticesinde bir kadın olmasıdır. Düş, dolayısıyla, kız çocuğunun vajinasının doğumundan evvel babası tarafından delindiğine yönelik düşünceyi açığa çıkarır.

     Yalnızca daha evvel karşılaşmamış olduğum bir çocuksu cinsel teoriye dikkati çekmek istediğimden düşün geride kalan belirleyicilerini ele almama gerek bulunmamaktadır.

Çeviren: Şahin Ateş

Çeviride esas alınan basım: Karl Abraham, Selected Papers on Psychoanalysis (tr. D. Bryan & A. Strachey) içinde “An Infantile Theory of the Origin of the Female Sex” (1923), London: Karnac Books, 1988: 333.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu