Çeviri

Freud Doğum Günlerini Nasıl Kutladı?

Bu olay hakkında kötü şöhret sahibi olacak bir şekilde isteksiz olan Freud’un ünü arttıkça büyük günde sadece daha fazla ilgi ve hayranlık kazandı.

Erken tarihli mektuplar doğum gününde gelen hediyeler karşısında Freud’un naif sevincini göstermektedir.

1885’te, nişanlısı Martha Bernays ile düğünlerinden bir yıl önce, Martha’nın gönderdiği bisküvi, yazı seti ve reçete bloğu için Freud Martha’ya teşekkür ediyor.

Bu mektubunda Freud aynı zamanda gelecekteki kariyeri hakkında öngörüde bulunuyor, “Çok güzeller, kendi pratiğimi başlatana kadar onları kullanmayacağım.”

Oliver, Sophie, Martha, Mathilde, Anna, Martin ve Ernst Freud ve Minna Bernays, 1909’da Freud’un doğum gününü kutluyor (Freud görünüşe göre kameranın arkasında).

 Ama yaşlandıkça, mektuplarının içeriği endişelerini yansıtıyordu.

1922’de yazar ve oyun yazarı Arthur Schnitzler’e “yaşamın sınırına yaklaştığını ve yakında bu oldukça anlaşılmaz ve her zaman eğlenceli olmayan komedinin beşinci perdesinin sonunu görmeyi bekleyebileceğini” yazdı.

70 yaşlarına doğru arkadaşları ve hayranları ona hediyelerini ve selamlarını göndermeye devam ettiler.

6 Mayıs 1930’da Freud’un 74. doğum gününde Freud Berlin’den memleketindeki eşi Martha’ya yazdı:

“Elbette doğum gününün saçmalıklarından kaçmanın hiçbir yolu yoktu. Viyana’da olduğu gibi gül, orkide ve telgraflara boğuluyorum. Orada daha az ziyaretçi var. Çoğunlukla Eitingon’dan bir demet gül, sanıyorum içinde 74 tane var, başkaları görse 120 diyebilir. En güzel şey Jofi’nin adına, elbette Anna’dan, küçük canlı bir kaplumbağa eşliğinde bir şiir.”

Freud’un ifade ettiği şiir, aile köpeği Jofi tarafından imzalandı. Freud’un kızı Anna ve oğlu Martin, babalarının doğum günlerinde şiir yazma geleneğine sahipti ve kompozisyonlarını köpeklerine atfediyorlardı.

Köpek şiirleri 1926’da Anna’nın Alman kurdu Wolf ile başladı. Şiirler köpeklerin boyunlarına bir kurdele ile bağlanmıştı.

1930’da, Freud aileden ve köpeklerinden uzak olduğu için, şiiri teslim etme görevi bir kaplumbağaya devredilmişti. Şiir şu şekildeydi:

“Jo Fie; sıçrayan

ve kapılardan kaçan

Jofi; tasmadan kurtulup kaçan

ve düşmanlarla savaşan

Jofi; selamlaşırken elini uzatan

elinizi yalayan

işte böyle göndermektedir

Mayıs’ın 6’sında

Bugünün bir nişanesidir ki

göstermektedir

onun nasıl değişmek istediğini

ve daha akıllı uslu hareket edeceğini

azıcık kımıldayacağını

kapılar açıldığında

havlamayıp, tırmalamayacağını

ya da koşup sıçramayacağını

hemen hemen hiç yiyip içmeyeceğini göstermektedir.

Boynu bükük Jo Fie işte böyle demektedir:

birbirimizden uzakta olduğumuz için üzgünüm.”

1931’den “Köpek Şiiri”

Jo Fie ile Sigmund Freud ve Wolf ile Anna Freud

Ertesi yıl, 6 Mayıs 1931’de Freud sanatoryumdaki geçirdiği kısa bir sürenin ardından evine yeni dönmüştü.

Hala bünyesi zayıftı, bu yüzden kutlamalara sadece ailesi katıldı.

Arkadaşı Max Eitingon’a şunları yazdı: “Doğum günümde evde olmaktan çok memnunum, tacizkâr hemşirelerin uzağında olmak daha suhuletli ve daha güzeldi. Bütün gün neşe içinde geçti… ”

Hediyeler arasında Marie Bonaparte’dan bir Yunan vazosu vardı. Freud vazoyu sevdi ve Bonaparte’a şöyle yazdı: “… bunu mezarıma götüremeyecek olmam çok üzücü.”

Görünüşe göre, Freud’un külleri Golders Green krematoryumundaki bu vazonun içinde tutulmaktadır.

1931, Freud’un 75. yaş gününde Hint Psikanaliz Derneği’nden bir hediye olarak Tanrı Vishnu’nun güzel bir biblosunu aldığı yıl oldu.

Ancak, hediye Freud için özel olarak tasarlanıp üretildiği için beklenenden daha uzun zaman aldı ve o yılın Aralık ayına kadar Freud’a ulaşmadı.

Doğum günü hediyeleri: 1933’te Marie Bonaparte’den T’ang hanedanı devesi ve 1931’de Hint Psikanaliz Derneği’nden Vishnu biblosu

1932’de Freud doğum gününü kutlamak için fazlasıyla hastaydı.

Her zaman doğum günü kutlamalarından kaçınması sebebiyle bu onun için iyi oldu.

Eitingon’a şunları yazdı:

“Bu yıl doğum günümde eksik olmanız – ki kendisi gibi bu eksikliğin sebebi de istenmeyen bir şeydir – yine de en azından günümü hep arzu ettiğim sıradan bir hafta içi günü gibi geçirmemi sağlayacak. Sabah köpeklerle Kagran’ı ziyaret, öğleden sonra Pichler’e [doktoru] olağan ziyaret, 4 saat analitik çalışma ve akşam da kimseye zararı olmayan bir kart oyunu.”

1933’te Marie Bonaparte Freud’a Çin T’ang hanedanlığından kalma pişmiş topraktan deve heykelciği verdi.

1934’te tepesi atmış görünüyor.

Eitingon’a belki de hafif bir mizahla şöyle yazdı:

“Bu yıl doğum günümde beni tebrik eden neredeyse herkes teşekkür ve takdir için boşuna bekleyecek. Bu taktik sayesinde, onları bu sayede bir sonraki “olayı” (doğum günü tebriği) tekrarlamamaları için eğitmek istiyorum.”

Ertesi yıl, Freud’un 80. doğum günü için İngiliz Psikanalitik Topluluğu büyük bir kutlama planlıyordu. Arkadaşı Ernest Jones Anna’ya şunları yazdı:

“Babanızın sağlığının yerinde olduğunu duymak iyi bir haberdi. Babanız sekseninci yaş günü haberlerinin dünyada nasıl yayıldığını ve kutlamalar için neler önerildiğini duysa dehşete düşerdi.”

Ama bu sözler Freud’a ulaştı: “Doğum günüm için yapılan hazırlıklar hakkında bana ulaşan söylentiler, Nobel ödülü hakkında gazetede çıkan dedikodular kadar asabımı bozdu” diye Marie Bonaparte’a yazdı.

Japon psikanalistler, 1933’te Sigmund Freud’un 77. doğum günü vesilesiyle sahnelenecek özel bir performans için Tokyo’da bir araya geldi.

Freud’un bunlardan kaçınmasına rağmen, Thomas Mann, H.G. Wells ve Romain Rolland dahil olmak üzere dünyanın her yerinden gelen tebrik ve kutlama mektupları sel olup aktı.

Freud 70 yaşında: New York Times ve Yahudi Dünyası, 1926

Kaynak: https://www.freud.org.uk/2020/05/06/how-did-freud-celebrate-his-birthday/

Çevirmen: Hülya Ergün Taşdemir

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu