Blog

Pazar Önerisi: Gifted

Arzu Edilen Anormallik: Deha (Gifted)

Sanırım dünya üzerinde, “Şu anki halinizden daha zeki olmak ister miydiniz?” sorusuna olumsuz yanıt verecek insan sayısı oldukça azdır. Peki hangi seviyeye kadar daha zeki olmak isteriz? Ya da “normal” sınırların çok üstünde bir zekaya sahip olmak, göründüğü kadar cazip midir?

Türkçeye Deha olarak çevrilen 2017 yapımı Gifted filmi, belki de çoğumuz tarafından arzu edilen bir anormallik olan dehanın cazibesi üzerine düşündürücü bir film. Filmin sevimli baş rolü 7 yaşındaki Mary, matematik konusunda üstün yetenekleri olan bir çocuk ve kendisi gibi dâhi olan annesinin yaşamına son vermesinin ardından, dayısı Frank ile mütevazi, sakin ve mutlu bir çocukluk geçiriyor. Fakat Mary okul çağına geldiğinde onun için her zaman en doğrusunu yapmaya çabalayan dayısı, kendi deyimi ile “normal bir çocuk olabilmesi için” Mary’yi mahalledeki sıradan bir okula yazdırmaya karar veriyor. Daha okulun ilk günü, bu dâhi çocuk sınıf öğretmeni tarafından fark ediliyor ve hırslı anneanne Evelyn’in bu özel yetenekten haberdar olması hiç de uzun sürmüyor. 

Bu noktada filmin senaryosuna, matematik dünyası için oldukça ünlü olan 7 milenyum probleminden biri dahil oluyor. Günümüzde bu problemlerden sadece 1 tanesi çözülmüş durumda ve hala açık olan 6 problemden biri de kısa adı ile Navier-Stokes problemi. Filme geri dönersek, torununun sahip olduğu dehâdan haberdar olan Evelyn, Mary’nin annesinin ölmeden önce yarım bıraktığı Navier-Stokes problemini çözmenin yeni bir anahtarını bulmuş olmanın heyecanı ile Mary’yi profesyonel bir eğitim programına almak istiyor. Fakat yine kendi deyimi ile “küçük bir kızın ihtiyacı olan son şeyin anormal olduğunun ona dayatılması” olduğunu düşünen Frank, bu duruma şiddetle karşı çıkıyor. Mary ise matematik ile ilgilendiği sürece tüm zenginliğini önüne sermeye hazır baskıcı anneannesi ile onu doğduğu günden beri koşulsuz seven dayısı arasındaki çekişmede her geçen gün daha da yıpranıyor. Başka bir deyişle doğuştan sahip olduğu “hediyenin” bedelini, annesinin ödediğinden daha farklı bir yol ile ödemek zorunda kalıyor.

Gülçin B. Yılmaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu