Çeviri

Saykodelik Akıl

Millet bana geçenlerde nasıl bu kadar fazla yazı yazdığımı sordu.

Sorunun cevabı ise metinleri yazanın ben olmadığı.

Ne bu, mütevazilik mi? Bir metafor mu? ya da (hah) Post-Yapısalcılık mı?

Hayır. Bu sadece bedenin Uttunul[i] sinyaline bir kanal olmak için nasıl bir et kuklası olarak kullanıldığının teknik bir açıklaması.

Sadece yazılar kötü olduğu zaman üreten ‘’ben’’ oluyorum. İyi olduklarında ise ‘’ben’’, içinden Lemuria’nın[ii] konuştuğu bir alandan ibaretim.

Yazılar zaten düzlemde[iii] toplanmış durumda ve “ben-im” yapabileceğim tek şey öznel bir tahrif sokarak onları çarpıtmak.

Peki bu nedir? Dinsel bir mani ya da şizofreni mi?

Doğrusu, bu süreçleri tehlikeli yapan şey uyuşturucuları tehlikeli yapanla aynı-  ego kaybının kendisi değil ama onu sürdürebilme sanatının belirsizliği, organizmanın her an güçlerini geri kazanabileceği, seni psişik mini-ölümlere ve melankolik katatoniye düşürebileceği gerçeği/tehlikesi.

Uyuşturucuların problemi/yetersizliği, Uzaylı Parazit Entiteyi [Alien Parasite Entity] ( = Majesteleri Ego = kendisine sen diyen şey ) sadece uykuya yatırıyor olmalarında. Onların A.P.E’i eritme süreçleri geçici, fazlasıyla geçici. Bir süre sonra, nöronal savaş alanının kendisi – uğruna VE karşısında savaştığın şey, yani sahip olduğun tek kaynaklar – zarar görmüş olacak. A.P.E kendi yolunu bulurken sen düşükten → derin seviyeye geçen kalıcı bir depresyonda uyuşturulacak, ona doğru sürükleneceksin.

Ancak Soğuk Rasyonalist[iv] bir programın parçası olarak A.P.E[v]’ i daimi bir şekilde ortadan kaldırmaya başlayabilirsin. Bu elbette ömür boyu sürecek bir mücadele, A.P.E her zaman gölgelerde ve fotoğraflarında ve yansımanda saklanacak, seni kişiselleşmiş sefaletin aynasına tekrar sokmak için başka bir fırsat bekleyecek.

A.P.E elbette aklın sözünü dinlemez ama en azından onun tarafından lağvedilebilir.

Hey çocuklar: Spinoza okumak için daha iyi bir neden olabilir mi? Kafandan nasıl çıkacağını değil kafanın içinden nasıl geçeceğini  [through] anlatıyor.  

 (Ama Spinoza’yı fetişize etmeyelim, sonuçta meselemiz [tarihsel bir kişilik olarak] ‘’Deha’’  Spinoza ile ilgili değil onun ortaya çıkardığı Soğuk Rasyonalist program ile alakalı. En nihayetinde Gnostikler de onun ulaştığı yere varmıştı, büyücüler de, Burroughs’da, Castenada’da…).

Soğuk Rasyonalizm programı Soyut Ekstazidir[vi].

Uyuşturucular ise kullanım kitapçığı olmayan bir kaçış çantası [escape kit] gibidir. MDMA almak MS Windows’u geliştirmeye benzer : $ Bill[vii] ne kadar kurcalarsa kurcalasın, MS Windows[viii] her zaman boktan olacak çünkü DOS’un (Disk Operating System)[ix] köhne yapısının üstüne kurulu. Aynı şekilde, ekstazi kullanmak da her zaman sonunda boka dönecek çünkü İnsan OS’ si de (İşletim Sistemi) henüz kaldırılıp parçalara ayrılmadı.

Soğuk Rasyonalizm programı sana beynini bir ekstazi koşuluna getirmek için nasıl oto-affekt yapman gerektiğini anlatıyor.


[i] Uttunul, Mark Fisher’ın 90’larda üyesi olduğu ‘’Cybernetic Culture Research Unit’’ kolektifinin geliştirdiği siber-okültist mitolojide kullanılan ‘’tanrılarından’’ biridir. Spinozist tekliğe tekabül eder

[ii] Lemuria, günümüzde birtakım okült düşünürler dışında ciddiye alınmayan bir 19. yüzyıl jeoloji teorisidir. Teori eski bir jeolojik zamanda Latin Amerika ile Avustralya’yı birleştiren bir kıta olduğunu iddia eder. CCRU lügatında bu kelime var insan merkezli ekonomi-politik ve sosyo-kültürel düzeni ortadan kaldıracak birtakım kavramsal-kurgusal güçlerin üssü olarak geçer.

[iii] İçkinlik Düzlemi

[iv] Soğuk Rasyonalizm, Mark Fisher’ın son yıllarında Thomas Metzinger’in nörö-felsefesi, Ray Brassier’nin Prometheanizmi ve Spinoza’yı birleştirerek geliştirmeye çalıştığı bir felsefi pozisyondur   

[v] Burada A.P.E hem Alien Parasite Entity’nin kısaltması olarak hem de İngilizcede İnsansı Maymun türlerinin genel adı olan ‘’ape’’ kelimesine referans olarak kullanılmıştır.

[vi] Burada ‘’Soyut’’ kelimesi hem aklın soyutlayıcı gücüne [abstraction], hem de Deleuze & Guattari’nin Bin Yayla’da kullandıkları ‘’Soyut Makine’’ kavramına bir göndermedir  

[vii] Bill Gates

[viii] Microsoft Windows’un software programı

Kaynak: https://www.k-punk.org/psychedelic-reason/

Psychedelic Reason, Mark Fisher

Çevirmen: Ege Çoban

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu